موش سفدی

 

    وی در سال ۱۹۳۸ در فلسطین به دنیا آمد و پس از تحصیلات ابتدایی به آمریکا رفت و تاکنون مقیم آن کشور میباشد. تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه   ام سی کیل مونترال کانادا به پایان رساند وی مدال معماری ماسی کانادا را در سال ۱۹۶۸ کسب کرد و در سال ۱۹۸۶ جایزه معماری اوردر کانادا را کسب کرد همچنین سفدی در سال ۱۹۸۸ جایزه معماری کوبی اوردر را نیز کسب کرد . 

 از آثار معروف او می توان به مجتمع مسکونی habit 67 در مونترال کانادا و موزه تاریخ هولوکاست اشاره کرد.

موزه تاریخ هولوکاست

 

Holocaust History Museum

 

    موزه ی تاریخ هلوکاست، جز یکی از مهم ترین پروژه های موشه سفدی می باشد.قسمت اعظم این موزه از بتن و شیشه ساخته شده که در زیر زمین پنهان شده است.

    استفاده از ستونها و دیوارهای شیشه ای ۲ متری در خط طولی بالای حجم اصلی به مخاطب موشه سفدی اطمینان و مقیاسی انسانی را خواهد داد.

    شبکه گالریها و راهرو اصلی که در دل زمین هستند به وسیله نورگیرهای سقفی (حجم منشوری شکل) نورگیری می شوند.  در انتها نیز مخروطی قرار دارد که رو به آسمان باز است و عکسهایی را قدیس وار رو به آسمان نشانه رفته است.

 

   این موزه از دو محور خطی حرکتی تشکیل شده است. اولی که به صورت حجم اصلی و نمای اصلی عمود بر ورودی موزه ظهور پیدا کرده محل قرار گیری نورگیرهای سقفی و گالریها می باشد. دومی در دل زمین پنهان شده و در آخر به حجم مخروطی شکل (قاب عکسها) که در عکسها نمایان است ختم می شود.  این مسیر در دل زمین مدفون شده نور کمی دارد و در نهایت به قاب عکسها و یک منبع نور طبیعی (بالای مخروط) می رسد این مسیر به گونه ای راز آلود و ساکت طراحی شده که گویی چشم مخاطب خود را به اسراری پنهان راهنمایی میکند.

    استفاده هنرمندانه از نور (تاریکی و روشنی) مصالح (بتن و شیشه) و سکوت (در محور حرکتی دوم) عواملی هستند که موزه تاریخ هولوکاست را یکی از بهترین آثار موشه سفتی معرفی می کند.

 

مسعود حبیبی


/ 0 نظر / 34 بازدید