رمپ ramp حرکتی

 رمپ ramp   حرکتی

 

گروه معماری آسیمپتوت که توسط هانی رشید و لیزا آن در نیویورک به عنوان یک گروه معماری خارجی پایه گذاری شده، بواسطه خلاقیتی که در چالش میان معماری و IT بکار می بندند، صاحب شهرتی جهانی گردیده اند. کارهای گروه آسیمپتوت شامل طراحی دکوراسیون داخلی، مبلمان، ساختمان و طراحی شهری و ... می باشد؛ در کنار آنها در محیط مجازی و معماری دیجیتال هم بسیار فعال هستند. تاتر چند رسانه ای در دانمارک، مرکز تحقیقات مولتی مدیا در کیوتو ژاپن، برنده جایزه پاویلیون برای فلوراید(Floriade) در آمستردام و مرکز هنر و تکنولوژی گوگنهایم در نیویورک از پروژه های انجام شده بواسطه آنها می باشد.
کارهای آسیمپتوت در تعامل بین محیط معمارانه و فضای کامپیوتر بسیار پیشتاز است. موزه مجازی گوگنهایم نمونه ای بارز از تعامل محیط چند بعدی معماری و فضای سایبر است. درآخرین مسابقه ب.ام.و. ،‌ طرح آسیمپتوت یک مرکز نمایشی (delivery/event) همگام با تجسمی معمارانه از تکنولوژی پیشرفته و مهارت محصولات ب. ام.و. را به نمایش می گذارد . ساختمان نمودی از گسترش طرح پیشرفته و هویت مند محصولات درونش می باشد.
فضای داخلی بنا، فضایی سیال و روان است که جذابیت در خور تحسینی برای طرح و محصولات ب.ام.و. خلق نموده است و می توان گفت فضایی گویا و خوانا خلق شده است.
ساختمان شامل دو جز به هم پیچیده شده است: مرکز نمایشی محصولات جدید ب.ام.و. و مرکز تحویل آن. این دو بخش به صورت فیزیکی از هم جدا هستند اما از لحاظ بصری به هم متصل می باشند.
دیوارهای گردشی بنا شیشه ای هستند اما فضاهای داخل عرصه هایی جدا و منفک دارند، بنابراین فضای داخل، معماریی شفاف و روان و در عین حال دارای تعریف فضایی- عملکردی مستقل می باشد. مسیر حرکت داخلی بنا دو نوع میباشد، یکی مسیر پیاده و دیگری مسیر سواره است. این دو مسیر با هم تداخل ندارند و در عین حال به هم پیچیده شده اندبه گونه ای که دید هایی را به بخش های مختلف فضا فراهم می آورند. ورود، تحویل و ابتیاع محصولات ب.ام.و. را بازدیدکنندگان کاملا می توانند ببینند. رمپ های حرکتی سرپوشیده شیشه ای، دور فضا پیچیده شده اند و فرم کلی ساختمان را همراه با تنوع فضای داخل در تعامل بین مردم و محصولات، نمایان می کنند.اتومبیل ها جدای از فضای داخلی نیستند بلکه در فضای داخلی غوطه ور هستند، بدین گونه بخشی تمام وکمال از بنا را تشکیل می دهند.
از محوطه سایت نمای ساختمان سطح صافی است که دید به نمایشگاه ها برای بیننده از بیرون بنا میسر است و مانند پرده ای فراخ برای نمایش اتومبیل ها است.از درون ساختمان، بالاترین سطح بنا دید هایی به ساختمان اداره مرکزی ب. ام. و. و همینطور پارک المپیک دارد.
در جهت مسیر حرکت بادهای مناسب در اطراف ساختمان، تراسهایی که به محوطه نمایشگاه اتومبیل داخل پارک مشرف است، طراحی شده اند.در مسیر حرکت عموم که ساختمان اداره مرکزی ب.ام.و. را به پارک المپیک وصل می کند، نمایشگاهی از تاریخچه اتومبیل های ب.ام.و. بر پا است که بدون هیچ گونه مفصل فضایی حرکت به سوی ساختمان را بسیار جذاب و تعریف شده می نماید، ضمن اینکه دیدهایی از فضای داخل را قبل از ورود بازدیدکنندگان به ساختمان ارایه می دهد.
ورودی مجموعه بخش عظیمی از پوشش شیشه ای بنا را در بر می گیرد. در کنار بخش پذیرش و مرکز اطلاعات این بخش سه عملکرد عمومی را شامل می شود که به صورت بصری به هم پیوند خورده اند: جهان ب.ام.و. ،مجموعه نمایشگاهی، تالار اجتماعات و فضای اجرا و سخنرانی و فروشگاه هایی که در دو سوی تالار قرار گرفته اند. اما این طبقه شامل دیگر فضاهای تجاری از جمله رستوران، مهد کودک، محل استراحت و تفریح نیز می باشد. این بخش بواسطه رمپ به طبقه بعد که محل عرضه و فروش محصولات ب.ام.و. است، متصل می شود. طبقه دوم شامل فضاهایی مانند محل تجمع و استراحت، فضاهای نمایشگاهی که به سمت پارک المپیک دید دارند، می باشد.
اتومبیلها و موتورها از سطح زیر زمین به طبقه اول آورده می شوند، جایی که از مرکز رویدادها به آنها دید مناسبی وجود دارد. از این تراز خریدار اتومبیل جدید
ب .ام.و. خود را در مسیر مواج به سمت پایین هدایت می کند که این حرکت باعث ایجاد موج ها در فرم ساختمان شده است. با این شیوه خریداری اتومبیل، یک پروسه بازدید جذاب و دیدنی از فضاهای داخل مجموعه ایجاد میشود.
مصالح در نظر گرفته شده برای بنا مصالحی جدید درهر دو تکنولوژی ساختمان و اتومبیل است. عناصر فلزی منحنی شکل نمای ساختمان نمادی از رسم دیرینه طراحی ب. ام. و. است که بنا را به عنصری تاثیر پذیر از محصولات درونش تبدیل کرده است. پوششهایی که با مهارتی خاص بر روی شیشه های نمایشگاه کشیده شده اند با چرخشی از تابش نور مستقیم خورشید به داخل می کاهد در عین اینکه روشنایی خورشید در فضا محسوس است.
ساختمان معماریی اثرگذار بواسطه نمایش محصولات درونش بابکارگیری تمام عناصر و اجزای معمارانه می باشد و در نهایت بنا بازدید کننده را در هاله ای از تجربه ب.ام.و. همراه با رویایی از معماری سیال فرو می برد.

/ 0 نظر / 11 بازدید